Zadzwoń do nas: + 48 795 540 065
  • Polski
  • English

„Im wcześniej zaczniemy kodować mniej frameworków, a więcej programów, tym szybciej staniemy się lepszymi programistami ” -Anonim

 

Każdy z nas dobrze wie, jak powinien wyglądać dobry framework. Nawet kot naszego sąsiada zdaje się to wiedzieć 😉 Świat framework’ów PHP jest bardziej “zaludniony” niż wcześniej, ale czy w ogóle zastanawiamy się nad tym jakich framework’ów użyjemy podczas pisania?

 

Aby dowiedzieć się trochę na ten temat, została przeprowadzona ankieta, w której zapytano, który framework najbardziej zasługuje na naszą uwagę. Warunkiem do udziału w ankiecie było posiadanie doświadczenia w więcej niż tylko jednym frameworku. Byłoby to zupełnie jak zapytanie się o ulubioną markę samochodu kogoś, kto dotychczas jeździł tylko jednym autem. Chyba rozumiecie o co mi chodzi :)

 

Jak w każdej internetowej ankiecie bywa – powyższy warunek wydawał się być niezauważalny dla większości ankietowanych. Z tego powodu można się było spodziewać, że ankieta nie będzie obiektywna. Użytkownicy kłócili się też o takie kwestie, czy WordPress i jemu podobne to w ogóle frameworki.

 

Po ankiecie zostały przedstawione następujące wyniki:

 

wykres

 

 

Wnioskując po wykresie, najbardziej obiecującymi frameworkami wydają się Laravel, Phalcon oraz Symfony2. Dalej klasyfikują się Yii i CodeIgniter.

 

Najbardziej przefiltrowane zostały odpowiedzi dotyczące Laravela, ponieważ ponad połowa ludzi, którzy głosowali właśnie na niego, nie miało właściwie żadnych przekonywujących dowodów na sprawność tego frameworka, albo pisało jedynie w Laravelu, przez co odpowiedzi te musiały zostać odrzucone. Mimo wszystko zwycięstwo Laravela jest dość zaskakujące.

 

Większość “świeżo upieczonych” programistów uważa, że PHP jest dobrym i szybkim językiem, aby zacząć choćby ze względu na jego popularność. PHP wydaje się dla nich łatwy i wystarczający. Inną zaletą są stale działające czaty IRC, gdzie pomoc można uzyskać natychmiastowo. Ale właśnie z powodu stada newbie, inni informatycy uważają, że “PHP jest be” 😉

 

Ankietowani wspominali o dużej zalecie Laravela jaką jest Composer, który jest w zasadzie całkowicie nieświadomy dla frameworku, z którym jest używany. Użytkownicy Phalcona polubili fakt, że jest on szybki i zawiera w sobie wszystko, co potrzebne oraz, że dane nie wyciekną do osób niepowołanych.

 

Jeśli chodzi o Symfony2 jest reklamowany jako najbardziej modułowy i elastyczny z tego grona. Jednak największą wadą jest wolne działania spowodowane przez natłok wszystkich dostępnych fukcji.

A według Was który framework jest najwydajniejszy?

Leave a reply

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

required